24 Ocak 2011 Pazartesi

UĞUR MUMCU


        Aramızdan ayrılışının 18.yılında Uğur Mumcu’yu sonsuz sevgi ve saygıyla anıyoruz.Bütün yaşamını ülkesinin geleceği,halkının özgür,onurlu ve mutlu yaşaması için; kirli siyasetciler,din sömürücüleri ,Atatürk ve Atatürkcülük karşıtları ile yılmadan savaşmıştır.Bu uğurda alçakca arabasına konulan bomba ile aramızdan ayrılmıştır.


        Sakıncalı Piyade Uğur Mumcu, eşine zor rastlanır araştırmacı yazar ve Atatürk Devrimcisiydi.Karanlıkları aydınlatmaya çalışan eriyip eksilmeyen büyük çok büyük bir mumdu.

        Kalpaksız Kuva-yı milliyeci Uğur Mumcu;,Atatürkçü,cumhuriyetci ,solcuydu.karanlık güçlerin üzerine gözünü kırpmadan giderdi.silahların değil kalemlerin gölgesinde savaşırdı.

        “ Bir Gün mutlaka” yazısında diyordu ki”Namluların konuştuğu yerde vicdanlar da ,yasalar da susuturulabilir.Fakat bir gün vicdanlar da ,yasalar da konuşursa ,o namluların içinden sadece katil çetelerin kimlik kartları çıkar.Kanlı mezar taşları bir gün ayaklanır tokat gibi katıllerin yüzlerine fırlatılır.Ve o kaldırımlar ,o kanlı kaldırımlar üzerlerindeki kanlı ayak izlerini hep üzerlerinde taşırlar.Silinmez ,öylece kalır…döktükleri kanların içinde boğulacaklardır.Bir gün mutlaka.”

          Uğur Mumcu yobazların,gericilerin baş düşmanıydı çünkü " Laikti". Din kisvesi altında Türkiye'nin nerelere götürülmek istendiğinin farkında olan aydınların başını çekiyordu.Türkiye’yi çok uluslı şirketlere ve temsil ettikleri emperyalizme teslim etmenin karanlık emellerini çok iyi biliyor,onları kelle koltukta ortaya çıkarıyordu.

       Cuntacılığın baş düşmanıydı.12 Mart ve 12 Eylül cuntalarını canlı tanık olarak yaşamıştı.Demokrasi ve insan hakları savunucusuydu.

        İnançlı,dirençli ,kararlı ve mangal gibi yürekli Uğur Mumcu.laiklik mi Mumucu,tam bağımsızlık mı Mumcu,anayasa mı Mumcu,sosyal demokrasi mi Mumcu…

       Uğur Mumcu’yu öldürenler sanıyorlardı ki O’nun ölümüyle Atatürkçüler,laikler,ilericiler,devrimciler silinecekler. Yanılıyorlar.

      Yobaz karanlığa aşık/Bilim karanlığa ışık/Yobazın işi zor,ışığı öldürmek istiyor/Oysa ne kadar çabalasa da/Bir mum ışığını söndüremez hiçbir bedende.

       Bugün yaşamakta olduğumuz karanlık günleri yıllar önce görüp aydınlatmaya çalışırken öldürüldü.Arabasının altına değil de yüreğimize mi konmuştu o bomba.yüreğimizde mi patlamıştı.Uğur Mumcu ile birlikte kendimizden bir şeyler mi götürdü.Eksildik,azaldık,korktuk mu? Hayır, hayır! diyebiliyorsak.

     Uğur Mumcu mum yapmaya devam ediyor;aydınlanmaya,karanlıkları aydınlatmaya.Şimdi mumları çogaltma zamanıdır.Şimdi dünyada olup biten her şeyin farkına varmak var.Şimdi her türlü oyunu bozup Anadolu ateşini yükseltmek var.Şimdi UĞUR MUMCU olmak var.

Cumhuriyet yürüyecek Uğur’la birlikte,

Demokrası yaşayacak uğur'la birlikte,

Düşünceleri yaşayacak Uğur’la birlikte,

Ve biz susmayacağız Uğur’la birlikte.

Arzu Sarıyer8 yorum:

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Şimdi UĞUR MUMCU olmak var.

Cumhuriyet yürüyecek Uğur’la birlikte,

Demokrası yaşayacak uğur'la birlikte,

Düşünceleri yaşayacak Uğur’la birlikte,

Ve biz susmayacağız Uğur’la birlikte.

Teşekkürler Gökçe
ve
anısına saygıyla
Uğurlar olsun...

İzler ve Yansımalar dedi ki...

UĞUR'suz geçti tam 18 yıl!

Öldürülmesinin üzerinden 18 yıl geçtiği halde ne yazık ki hala daha bu hazin ölüme sebep olanların! bulunamadığı!.. ama elbet bir gün onlar! ...kendi yazısında olduğu gibi; "....Ve o kaldırımlar, o kanlı kaldırımlar üzerlerindeki kanlı ayak izlerini hep üzerlerinde taşırlar.Silinmez ,öylece kalır…döktükleri kanların içinde boğulacaklardır.Bir gün mutlaka.”

Uğur Mumcu'yu sonsuz sevgi ve saygıyla anıyorum...

Arzu Sarıyer dedi ki...

Teşekkürler Sevgili Yaşamın Kıyısında,susmayanların çoğalması umuduyla...Sevgiler...

Arzu Sarıyer dedi ki...

Teşekkürler Sevgili Esmir.Bugünkü karanlıkların planıdır Uğur Mumcu yok etmek...Mumcu'nun ışığını çoğaltığımızda ışıktan korkan yarasalar O'nun ışığında boğulacaklarını iyi biliyorlar...
Sevgiler...

bilge dedi ki...

Ruhu bir kez daha şad olsun aydınlıktan korkanların hunharca katlettiği tüm aydınlarımızı saygıyla anıyorum..

Arzu Sarıyer dedi ki...

Teşekkürler Sevgili Bilge...

UygarRadikal dedi ki...

Cenazesinde "bir Uğur ölür bin Uğur doğar" diye bağırmıştık hepimiz. Ama malesef bir tane bile Uğur gelmedi.

Selamlar

Arzu Sarıyer dedi ki...

Haklısın dostum,gelmedi ya da biz göremiyoruz...Ama umudumuz var hala...Selmlar.