9 Mayıs 2010 Pazar

ANNELER GÜNÜ


                                                   Bir öpücük yeter!!!

                                                   Annecigim seni ben

                                                   Ciceklerden yemisten

                                                   Sarı   saclı  bebekten

                                                   Canımdan cok severim..

 Anneler günü kutlu olsun.


TARİHÇESİ
ANNELER Günü’nün kökeni Sümerlere dayanıyor. Sümerler’de bahar ayları çeşitli isimlerle doğurganlık, analık, doğanın yeniden uyanışı ile birlikte kutlanmış. Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlı’ların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea" onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla sürmüş. Antik Romalı’lar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça "Cybele" onuruna kutluyor.

Tarih sayfalarını şöyle bir taradığımızda, Anneler günün ilk olarak 1600’lü yıllarda İngilizler tarafından “Anneler Pazarı” olarak kutlandığını görürüz. Hıristanlığın yayılması ile birlikte, Avrupada bulunan “Anneler Kilisesini” onurlandırmak maksadıyla “anneler pazarının” buralarda da kutlanmaya başladığı görülür.

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği" ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu.

İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı.

Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı.

Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi.

O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi. Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti.

Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile.

Sonunda 8 Mayıs 1914'te Senato'nun onayı, Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu. Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi.

Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı. Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu. Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı. Davaların hepsini kaybetti. Dünyadan elini eteğini çekti.

Bütün gelirlerini hatta ailesinden kalan evini bile kaybetti. Kalan hayatını adadığı, gözleri görmeyen kız kardeşi Elsinore'da 1944'de ölünce sağlığı da tehlikeye girdi. Dostları ona destek vererek son yılını sanatoryumda geçirmesini sağladılar. Bütün dünya annelerinin en azından senede bir gün mutlu olmalarını sağlayan Anna Jarvin, mutsuz, yarı görmez ve yalnız bir şekilde 1948'de 84 yaşında öldü.

Ülkemizde ise 1955 yılından itibaren “Anneler Günü” kutlamaları yapılmaktadır. Lakin unutulmaması gereken bir konu vardır ki Türkiye, Avustralya, Belçika, Finlandiya, İtalya, ve Danimarka'da da aynı tarihte anneler günü kutlanmasına rağmen İngiltere'de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır

10 yorum:

Leylak Dalı dedi ki...

Anneler gününüz kutlu olsun. Sevgiler, anneliğe adımımı attığım Denizli'ye çok selamlar...

gülsen VAROL dedi ki...

sanma ki okumadım.. yazmak istediklerimi yazamadım sadece.. ama sen anlarsın sevgili arzu..nice güzel anneler günü yaşamanı diliyorum.

Akgül Çubukçu dedi ki...

Anneler günün kutlu olsun sevgili arkadaşım. :))

Arzu Sarıyer dedi ki...

Çok teşekkürler Sevgili Leylak Dalı.Denizliden selam ve sevgiler.Sizin de kutlu olsun "Anneler gününüz"

Arzu Sarıyer dedi ki...

Sevgili Gülsen Öğretmenim,anlamz olur muyum hiç...Sevgiler...Çok teşekkürler.

Arzu Sarıyer dedi ki...

Çok teşekkürler Sevgili arkadaşım,senin de kutlu olsun.Sevgiler.

mutfakcini dedi ki...

Anneler gününüz kutlu olsun.Gecikmeli de olsa :)

Arzu Sarıyer dedi ki...

Sevgili Ebruli çok teşekkür ederim.Yorumunuzu onayladım ama burada gönünmüyor.

bilge dedi ki...

ben yorum bıraktım ama görünmemiş oluyor böyle teknik sorunlar anneler gününüzü tekrar kutluyorum sevgiler...

Arzu Sarıyer dedi ki...

Evet Bilge'ciğim ben de anlayamadım nedenini.Çok teşekkürler,benden de sevgiler.