1 Mart 2012 Perşembe

MERHAMET
         Sevgili Dost,

         Merhameti gördün mü? Kaybolduğundan beri-kaçırılmışta olabilir- kendisinden haber alınamayan merhameti."Kayıp Aranıyor" ilânlarından bir ses çıkmadığına göre, merhameti tanıyanlar gazete okumuyor,sokaklarda dolaşmıyorlar."insanlık nâmına" bir kıpırtı olmayınca"kanun nâmına" harekete geçiliyor ve kasaba halkı Şerif'in arkasına düşüp,merhameti kaçıranları aramaya başlıyor.Meşalelerin dili karanlığı didikliyor,gecenin kenarını tutuşturuyor.Eller ağızın iki kenarına tutulup bağrılıyor:"Merhamet! Merhamet!" Ses ormanın içinde nereye gideceğini bilmiyor,panik içinde sağa sola koşuşturuyor,çalılara takılıyor,yaprakları döküyor,baykuşları korkutuyor,sonra bir kuyunun içine düşüp,ıslak bir şekilde geri dönüyor:"Merhamet!"
"Merhamet" yankı yapıyor.

        Aramadık yer bırakmıyorlar.Buluta bakıyorlar,dağılıyor.Gölgeye bakıyorlar,çekiliyor.Taşları bile birer birer uyandırıyorlar oyuklarında.Taşların altı solucan kaynıyor.

        Sevgili Dost,
       Merhameti gördün mü? Eşkâlini tarif etmem gerektiğini biliyorum ama,bu hiç de kolay değil.Kanadı var, desem;hemen yolarlar.Gözleri var desem; mil çekerler sürme diye.Ayakları var, desem;mıhlarlar sandelyeye.
"Nesi var?" / "Gülüşü var!" Ağlatırlar.
"Nesi var?" / "Yaprakları var!" Kopartırlar.
"Nesi Var?" / "Beyazı var!" Karartırlar.

       Sevgili Dost,
       Merhameti gördün mü? Ne olur bana da göster.Kimseye söylemem,söz zarar veremezler.Beni kanadının altına almasa da ne çıkar;emerim ışığını.Dizinin üstüne yatırmasa da olur;kim söylemiş uyuduğumu?
        Sevgili Dost,
Merhameti gördün mü?Tamam, söyleme biliyorsan yerini.Bari hayatta olduğunu haber ver."Merhamet ölmedi değil mi?"
       Sevgili Dost,
Cennetle cehennem yarışa kalktı.Sen hâlâ susuyorsun.Güneş dürüldü,yıldızlar döküldü,vahşi hayvanlar bir araya toplandı.Sen hâlâ susuyorsun.

Sevgili Dost,
Merhameti gördün mü?

"Alıntı..."6 yorum:

Adsız dedi ki...

"Kötülere acımak, iyilere zulümdür." (Sadi)

Arzu Sarıyer dedi ki...

Teşekkürler Serdar Bey.

gülsen VAROL dedi ki...

Yazı güzel anlamlı ama Peşinden maraz beyi de aramak gerekir diye düşündüm Arzu'm..
Bilirsin, zehirlerin panzehiri yine kendi zehirlerinden yapılır.. yani aslında DOZ dur kurtaran insanı.. merhamette de doz panzehir olmazsa ölümcül olabiliyor .. peşinden maraz doğarak!!!
Alıntı çok güzel.. içeriği haricinde anlatım ifadesine yazılıştaki kelimelerin kullanılışına hayran olmamak mümkün değil..
Ama ben içime yaradılışımda yerleştirilen merhamet duygumu, kötülere yönlendirmeden kullanmayı tercih ediyorum.

Arzu Sarıyer dedi ki...

Haklısınız Sevgili Öğretmenim...Marazlar olmazsa merhamet nasıl anlaşılacak.Teşekkürler.

ali zafer sapci dedi ki...

Vahşi kapitalizmin her şeyi tükettiği toplumlarda merhamet, sanat, insanlık... Neyse, umutsuzluk yok. Dostlukla.

Arzu Sarıyer dedi ki...

Teşekkürler Dostum,selamlar.