8 Şubat 2010 Pazartesi

KIZ ÇOCUĞU OLMAK SUÇ MU?

     Siyasetin ,ekonominin toz dumanında basının üçüncü,dördüncü manşetinden verdiği habelerlerde; kaybolan çocuklar,tecavuze uğrayan çocuklar,bir erkek arkadaşı var diye öldürülen kız çocukları. Korku filimi izler gibi izlemekteyiz.Geleceğimiz, çocuklarımız yok ediliyor duyan ,gören var mı.Bu ülkede aileden ,çocuklardan sorumlu bir bakan var mıdır?..Yüzlerce can alan teröristlere insan hakları adına sahip çıkan sözde insan hakları savunucuları nerede… 8 martlarda gövde gösterilerinde yarışan kadın kuruluşlar nerede.Açılım saçılım diye yeri göğü inletenlerin çocukları yok mu? Birkaç gün çocuklarından haber alamasınlar ,durumları nice olur.
     Son bir ayda yüreğim kan ağlayarak kaybolan,tecavüze uğrayan ,satılan ,öldürülen kız çocuk haberlerini izliyorum
     Diri diri kümese gömülen Medine Memi kaçıncı kurban.?Gözümün önüne korkudan tir tir titreyen savunmasız kız çocuğu gelip oturdu,gitmiyor.Bu nasıl vahşet...bin beşyüz yıl öncesine dönüş mü var.İslamiyet o cahiliye döneminin sonu olmamış mıydı?...

     Cahiliye döneminde kız çocukları kız oldukları için diri diri çöl toprağına gömülüyorlardı . İslamiyet buna son verdi diye öğrettik tarih derslerinde. İslamiyetin ilk yıllarında bir öyküde cahiliye döneminde en çok üzüldükleri konu anlatır”Kız çocuklarını diri diri gömmek için toprağı kazarlarken sakalları tozlanır,kız çocukları koşup "baba sakalın tozlandı" deyip temizlermiş.O zaman bile vicdanları sızlamaz,  gömmekten vazgeçmezlermiş.”
     Küçük Medine de baba dediği,dede dediği cellatlarının kirlendiğini görmüşmüydü.Tertemiz elleriyle temizlemek istemiş miydi? Vicdanları kara, elleri kara caniler susuyorlarmış,konuşmaya yüzleri var mı ki?...
     İlginç ve düşündürücü bir durum:2010 yılının sadece ocak ayında 14 kız çocuğu ve kadın öldürülmüş.Kadın cinayetleri 2002 den 2010 a kadar yüzde 1400 artmış.

     Dikkat çekici bir başka durum feodal tetikçilere ve canilere verilen cezalar arttıkça Türkiye’de töre dürtüsüyle işlenen cinayetlerin sayısı arttıkça artığını söylüyor basın.

     Laikliğin son yıllarda hiç olmadığı kadar hırpalanması,şeyhlik ve bağnazlığın hortlatılması,tarikat ve cemeattlerin doğu ve Güneydoğu’da ısrarla büyütülmesinin bu cinayetlerde çok büyük etken olduğunu düşünüyorum.
     Mecliste kadınlar üzerinden siyaset yapan beyler ortalığı toz dumana katarken,kız çocukarı öldürülüyor.Türbanı özgürlük,”namus –ahlak”,”dini vecibe” sayan beyler bu cinayetleri daha ne kadar görmezden gelecekler,yok sayacaklar…
Arzu Sarıyer