28 Kasım 2012 Çarşamba

EGE'DE BİTMEYEN SONBAHAR

Bedri Rahmi Eyüboğlu 

Sitem 

Önde zeytin ağaçları arkasında yar
Sene 1946
Mevsim
Sonbahar
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
Dalları neyleyim.
Yar yollarına dökülmedik dilleri neyleyim.

Yar yar!..Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yar yar
Canımın çekirdeğinde diken
Gözümün bebeğinde sitem var

15 Kasım 2012 Perşembe

İMZA:KIZIN *

 Kızlarından Babalarına Mektup Var! *
Çok özel kızlardan çok özel babalarına...
Babalar ve kızları arasındaki o çok özel, kızların tüm yaşamlarındaki en önemli düğümlerden biri olan ilişkiyi, kızları babalarına mektup yazarak anlattılar. Bir zamanlar babalarının küçük kızları olan üç kadın 'Hadi' dedi ve çeşitli yaşlardan, farklı kesimlerden, ayrı görüşlerden yüz küsur kadın kâğıdı kalemi eline alıp yaşamlarındaki ilk erkeğe, babalarına yazdıkları bir sayfa mektupla onların kendileri için ne kadar önemli olduğunu tüm yalınlığıyla ortaya koydular. Kimi 'Babam keşke hayatta olsaydı' diye iç geçirirken kimi 'Zamanında keşke yan yana dururken daha fazla anlatıp birbirimizi dinleyebilseydik' diyordu. Bu hayata hazırlanırken babası kimine güçlü bir dayanak olmuştu, kimisi içinse babası hatırlanması bile sonsuz acılar veren, en ufak tereddüt duymaksızın küçük kızını terk edip gitmiş bir adamdı. 


Bir bakıma hepsi için tek bir gerçek vardı: içlerindeki küçük kız çocuğu salıncakla gökyüzüne doğru yükselip saçları rüzgârla savrulurken arkasında durup onu sallayan adamın güçlü kollarının öne doğru her gidişte kendisini daha yükseğe çıkaracağından emin olmak, salıncaktan inerken bir yeri incinmesin diye elini tuttuğunda onun avucunun sıcaklığını hissetmek istiyorlardı.

Geliri 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) kanalıyla, çocukların eğitimi için bağışlanacak olan bu kitap, belki de daha önce ortaya konmamış "nasıl bir kız babası" olunacağının bir kılavuzu niteliğinde. 
(Tanıtım Bülteninden)


Sevgili Esra Aylin AKALIN ( kakarakikiri.wordpress.com )  ,Selgin GB ( selgingb.com ), Banu Özkan Tozluyurt  ( banunundunyasi.com ) hadi diyen üç kadının adı.  "114 babaya " ; her  yaşta, ünlü ünsüz,bloglu blogsuz  kadının yazdığı muktupları kitaplaştıran üç güzel kadının adı ! Aylardır çok titiz çalışmalarının ürünü bu kitabı yayına hazırladılar.  Aylardır bizler tarafından merak ve özlemle beklendi. Bugünden itibaren  bu özlem mutlu sona ulaştı; bu kitap raflardan okuyucusuna göz kırpacak. Beni al ,beni oku diyecek...Yaşayan babalara sağlıklı ömürler dileyeceğiz, sonsuzlığa göç etmiş babalara özlemle  ve saygı ile anacağız...Hazırlayan dostların deyişi ile bol bol hüzünleneceğiz...

Sevgili arkadaşım Leylak Dalı'nın sayfasında duyuruyu okuduğum anda ben de babama yazdığım bir mektupla bu güzel kitapta yer aldım .İyi ki yazmışım ,iyi ki bu kitaplaşmış.  Emeği geçen arkadaşlara  çok çok teşekkür ediyorum. Okuyucusu çok olsun dileklerimi gönderiyorum.


 Ben de babama mektup yazsaydım diyen dostlar ;geç kalmadınız.Yazdığınız mektuplar www.imzakizin.com blogunda yayınlanacaktır. 

 Arzu Sarıyer

10 Kasım 2012 Cumartesi

BU GECE ANITKABİR


BU GECE ANITKABİR 
Korkunç bir gürültü vardı Anıtkabir'de 
Sözcükler avluyu doldurmuştu çatlak ağız 
Sesleri pis mi pis 
Kargaya benzeyen kel kafalı birer kuştular 

Ata'nın devrimleri bekçisidir yaşamın 
Kim yalancı 
Kim değil 
Araya araya bulmuştular 

Yazılan sözcükler yüzleştirilmişti gerçekle 
Uygulanmasız olanları 
Anıtkabir'deki defterden 
Kovulmuştular 


FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA